7 rád pre zumbu v lete

by Lucia Méresová

Intenzita slnečných lúčov neustále stúpa a nám začína byť v telocvični, alebo vo fitness centre na našej obľúbenej hodine Zumby akosi dusno. Možnosti ako s tým skoncovať sú dve: jedna je veľmi krutá - vzdáte sa hodín Zumby počas leta, druhá je však oveľa lepšia, a hlavne vaša figúra by si ju tiež vybrala, skúste Zumbu na čerstvom vzduchu! Wink

Príjemný letný vánok, dovolenkové Zumba hity, či dokonca cvičenie v bikinách. Nebojte sa, nemusíte kvôli tomu jazdiť na dovolenku, pretože Zumba hodiny na čerstvom vzduchu si môžete užiť aj na Slovensku. Ak navštevujete hodiny Zumby vo fitness centre, budete musieť presedlať na inú hodinu Zumby, pretože tam len ťažko nájdete priestor na cvičenie vonku. Lepšie je to v tých prípadoch, ak navštevujete hodinu Zumby v telocvični, pretože väčšina telocviční disponuje aj s vonkajším areálom na cvičenie.

Ak ste sa rozhodli zacvičiť si Zumbu vonku, máme pre vás zopár rád ako si ju čo najviac užiť:

1. Upravte si telesnú teplotu

Dajte si pred cvičením studenú sprchu. Nemecká štúdia zistila, že ak si pred cvičením schladíte telo, zvyšuje to váš výkon pri cvičení v teple. Máte zimomriavky už len pri pomyslení na to? Aj schladenie krku, či hlavy vám trošku pomôže.

2. Oblečte si voľné, svetlé farby

Svetlejšia farba lepšie odráža teplo a bavlnený materiál pomôže odparovaniu potu. Ideálne kúsky na cvičenie Zumby vonku nájdete aj na web stránke: www.zumbashop.sk 

3. Šilt, šiltovka, či klobúčik

Aby ste na inštruktora lepšie videli a nemuseli kvôli slnečným lúčom žmúriť, odporúčame

vám zobrať si so sebou pokrývku na hlavu.

4. Hydratujte sa

Pred tým ako vyrazíte von vypite pohár, alebo dve vody. Nezabúdajte piť počas celého cvičenia. Pri Zumbe vonku v horúcich dňoch môžete vypotiť oveľa viac ako pri cvičení vo vnútorných halách. Preto nezabudnite aj po cvičení poriadne doplniť príjem tekutín.

5. Správna obuv

Obuv pri cvičení vonku by sa mala prispôsobiť povrchu na cvičenie, ktorý je väčšinou oproti vnútorným halám na cvičenie úplne iný. Pri cvičení na volejbalovom ihrisku, či betónovom povrchu odporúčame tanečné tenisky s hrubšou podrážkou, aby ste nemali problém s pálením chodidiel, ktoré pri teniskách s tenkými podrážkami nastávajú.

6. Čas cvičenia je dôležitý

Cvičenia prebiehajú najčastejšie večer a aj napriek tomu, že slniečko už zachádza, počas horúcich letných dní nás dokáže ešte aj o siedmej hodine večer pekne opáliť. Preto odporúčame natrieť sa opaľovacím krémom a slnečné lúče nepodceňovať.

7. Počúvajte svoje telo

Ak sa vám cvičí príjemne, usmievajte sa, vychutnávajte si každý dúšok cvičenia vonku, ak je vám však príliš teplo, uberte na intenzite a nepodceňujte signály vášho tela.


Ak ste dostali chuť vyskúšať letnú Zumbu na čerstvom vzduchu, vyskúšajte naše hodiny Zumby v Bratislave na Nevädzovej 3, alebo v Leviciach pri Podlužianke 6. Podrobný rozpis hodín nájdete tu.